2 Mart 2020 Rus savaş uçaklarının idlib'in kuzeydoğu kırsalındaki yerleşim bölgesine düzenlediği hava saldırısında ilk belirlemelere göre 6 sivil hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var. idlib son dakika haberlerini bu yazı altından paylaşabiliriz arkadaşlar.
BM Raportörü Paulo Pinheiro Moskova ve Ankara'nın eylemlerinin 'savaş suçu' kategorisinde değerlendirilebileceği yönündeki tespitini rapora geçirdi ve her iki orduda da emirleri veren komutanların bu suçlardan ötürü Lahey'de yargılanabileceklerini belirtti.
ABD Savunma Bakanı Esper: NATO müttefikimiz Türkiye’ye yönelik insani yardımı artırmayı düşünüyoruz. ABD Savunma Bakanı Esper: idlib’i yakından izliyoruz. Desteğimiz NATO müttefiğimiz olan Türkiye ile. Göçmenlere kapıları açıp açmamak onların (Türklerin) bileceği iş. Türk Savunma Bakanıyla görüştüm, Rusya'nın her zaman iyi bir partner olamayacağını söyledim.
[tweet]https://twitter.com/tcsavunma/status/1234587751804276741?s=20[/tweet]

MSB: "İdlib'de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, rejim unsurları tarafından 2 Mart 2020 tarihinde yapılan topçu atışı neticesinde, 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1 silah arkadaşımız da yaralanmıştır." kaynak: msb
İdlibi kim kontrol ediyor?

Bugün İdlib'de on binlerce savaşçı olduğu tahmin ediliyor. Bunlar içinde Ahrar El Şam ve Nur El Din El Zenki'nin olduğu Cabat Tahrir Örgütü, Hayat Tahrir El Şam (HTŞ) ve Cabat El Vatan lil Tahrir ile ÖSO gibi çok sayıda fraksiyon ve farklı gruplar iç içe geçmiş bulunuyor.

HTŞ ise İdlib'de şehrin bir kısmını kontrol ediyor. Üç milyon nüfusa ulaşan şehirde toplamda 30 bin kadar militan olduğu sanılıyor ancak sivil halkın ne kadarının 'sivil' olduğu ve bir çatışma sırasında nasıl bir role bürüneceği tam olarak kestirilemiyor. euronews
Son dakika haberine uyandık bugün arkadaşlar; Seraqip ve çevresi 48 saat süren çarpışmalar neticesinde Suriye rejiminin denetimine geçti.
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Vatan toprağı için ölünür, İdlib vatan toprağı mı? (Sputnik)