İş yerinde özellikle çok sık unutkanlık yaptığım için can sıkıcı bir hal almıştı. Nöroloji'den randevu aldım doktora şikayetlerimi anlattım. Akşam uykuda sıkıntı duyduğumu ama ufak bebeğimiz olduğundan gece uyanmamız gerektiğini söyledim bunun da etkisi olabilir dedim yeterli uyku olmadığından. O gün farkında değildim ama aslında birazcık anksiyete dediğimiz sinirlerin gerilmesi bozulması hadisesi yaşıyordum o dönemde. O an için anlamamıştım ama bugün düşününce cam gibi net görünüyor herşey.

Neyse doktor dedi olur öyle önce bir tahlilleri yapalım. Akabinde ilaç verdi b vitamini, d vitamini. Birde sende dikkat dağınıklığı var onunda basit bir ilacı var o sana iyi gelecek dedi. İlk bir hafta yarım içeceksin sonra tam doz içilecek bu ilaç. Bir ay sonrada görüşelim dedi.

İlacımızın adı citoles. Baktım prospektüse antidepresan diyor. Bu yaşıma kadar kullanmamışım önünden dahi geçmemişim. Bir yandan diyorum neden kullanacağım bunu ben şimdi neden verdiki bana. Bir yandan da alttan alttan merak ediyor insan.

Hemen yorumlara bakayım dedim "Citoles 5 mg etkisi ne zaman başlar" , "Citoles 10 mg yan etkileri yorumlar" , "Citoles kullananlar Kadınlar Kulübü" , "Prozac ve citoles" , "Citoles yan etkileri doktor sitesi". Tüm yorumları okuduktan sonra insan daha çok merak ediyor ilacı. Öncelikle çok ağır değil ama ihtiyacınıza göre süper faydalı bir ilaç. Zaten psikiyatri değili nöroloji uzmanı tarafından yazılabilen bir ilaç oradan anlayabiliyoruz arada bir fark olduğunu. Bende 5mg yarım dozlar ile başladım bu ilaca.

Sigorta karşılamıyor maalesef ücretli almak gerekiyor ama aşırı pahalı da değil en son 5 ay önce aldım sanırım 30 TL civarıydı kutusu.

İlk içtim birşey anlamadım. İnternette yazan bilgiler doğru 2-4 hafta içerisinde etki gösteriyor. Öyle bir hap atayım da kafam güzel olsun gibi bir durum asla yaşamadım ben.

Yan Etkisi şöyle oldu; bol bol esneme, gözlerde bir kısılma, yüzde bir tebessüm. Çevremdekiler pek farketmediler çünkü pandemi dönemine denk geldi maske taktığımdan iş yerinde bile rahat rahat esneyebiliyordum :)

Eşimle kavga edemez olduk. Yahu zorluyor üzerime geliyor çıldırıyor ama bende tık yok. Hiç kavga edesim gelmiyor. Ona göre sorun olan şey bana çok önemsiz geliyor. Kısaca kaygılar azalıyor.
İş yerinde bazen biraz tutuk kaldığımı, korkakça davrandığımı farkettim. İlaç kaygıları azalttığından sizi daha rahat yapıyor daha cesur olmanızı sağlıyor ve kesinlikle çok faydasını gördüm iş hayatında. Bu dediğim olay ilk 2. haftadan sonra olmaya başladı.

İlk ay bitti doktora gittim fayda gördüğümü ama pek anlamadığımı farkı söyledim. Pek uyuşukluk yapmıyor bu antidepresanmış bana söylemediniz dedim. Doktorun yanıtı biraz rahatlattı beni; diğer antidepresanlar 40mg civarı oluyor bu 10mg ufak birşey dedi. İki ay daha devam edelim dedi.

İki ay daha anlattığım gibi güllük gülistanlık geçti. Arada merak ağır bastı bir pazar günü 4 tane içtim ne olacak diye merak edip. Bir kafa yapmadı yine ama çok güzel uyumuşum. Akşam zor oldu bana uyku bastırmasından. Zaten uyku düzenli olunca insan da bir mutlu oluyor.

İki ay daha geçti toplam üç ay oldu. İlacı bırakasım yok hazır özgüvenli olmuşum, evde kavga gürültü kalmamış. Doktor bana bıraktı tamam mı devam mı diye. Dedim bir süre daha alsam iyi olur. Üç aylık daha reçete yazdı. İlacı kullanmaya devam ettim ama kararlıydım da ömür boyu ilaç kullanmayacaktım. En son 8-10 tane kaldığında içmeyi bıraktım. Aslında bir gün unuttum baktım fark olmadı. Alışkanlık haline getirmişim iş yerinde özgüvenli olmalı, girişken olmayı ve evde eşimle kavga etmemeyi. Oda unutmuş benle kavga etmeyi :D (Bu arada eşimle kedi köpek gibi değildik hiçbir zaman, her evlilikte olan tuz biber kıvamı ufak atışmalardan bahsediyorum kavga etmek derken).

Velhasıl kelam (doğru yazamamış olabilirim şu eski kelimeyi ama pek umursamıyorum citoles alışkanlığı :) ) İlacı bu şekilde bırakmış oldum. İki aydır ilaç almıyorum ama gayette mutluyum zor bir dönemden geçerken hayatıma girdi yaşam şeklimi değiştirmeme yardımcı oldu ve vedalaştık kendisi ile. Bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir bırakırken de 5mg'a düşerek günde yarım doz 1-2 hafta kullanıp bırakmanızda fayda olabilir arkadaşlar. Allah şifa versin herkese. Sorunuz olursa yazın lütfen.